Projekt „twój oSĄD” w liczbach:
- 12 sędziów
- 7 sekretarzy sądowych
- 12 spotkań
- 7 parków
- 4 miasta
- 4 uliczne punkty informacyjne
- ponad 18 godzin rozmów
- 4000 egzemplarzy informacyjnej broszury o sądach i sędziach rozdanych uczestnikom spotkań i przechodniom
- ponad 1000 ulotek
- 500 okolicznościowych przypinek

Rozpoczęliśmy cykl spotkań z sędziami i urzędnikami sądowymi, bo w ciągu ostatnich lat mieliśmy wiele okazji, by przekonać się, jak mało wiemy o pracy sędziów i kulisach działania sądów. Niejednokrotnie też stwierdzaliśmy, jak wiele narosło wokół mitów i jak łatwo wykorzystać je przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.
Chcieliśmy, by dzięki naszemu projektowi zwiększyła się świadomość prawna obywateli, zarazem jednak chcieliśmy pokazać sędziom, jak ważne jest wyjście z rozmową poza salę sądową, umożliwienie zadawania pytań i udzielanie na nie odpowiedzi. Chcieliśmy wskazać realne problemy w funkcjonowaniu sądów i zastanowić się nad ich rozwiązaniem.
Bo sprawnie działające, niezależne, otwarte dla obywateli sądy to nasza wspólna odpowiedzialność – nas obywateli, sędziów, urzędników sądowych, polityków.
Bez szerokiej i otwartej debaty, w zaciszu gabinetu, nawet z najszczerszymi chęciami nie da się przygotować reform odpowiadającym rzeczywistym potrzebom i realne rozwiązujących problemy.
Wiemy, że debaty toczą się w uniwersyteckich aulach, rozmowy odbywają się w gabinetach, spotkania w zamkniętych salach.
Postanowiliśmy to zmienić i wyjść na ulice. Ale nie z protestem, tylko z rozmową. Chcieliśmy umożliwić zadanie wszystkich tych pytań, które przychodzą do głowy, a których zwykle nie ma możliwości zadać. Porozmawiać o nich w luźnej, niezobowiązującej atmosferze
Mieliśmy też nadzieję na włączenie się w dyskusję osób negatywnie oceniających pracę sędziów.

Projekt zainaugurowaliśmy 27 czerwca spotkaniem w klubie 6. Dzielnica, a jako miejsce kolejnych spotkań wybraliśmy parki. Przez całe wakacje odwiedziliśmy ich aż 7 (w Łodzi, Zgierzu, Aleksandrowie Łódzkim i Pabianicach). W niedzielne popołudnia zapraszaliśmy do rozmów wszystkich, którzy w parkach spacerowali, uprawiali sport, spotykali się ze znajomymi, bawili z dziećmi. Niektórzy zostawali z nami do końca spotkania, inni przystawali na chwilę, zadawali jedno pytanie, brali ulotkę. Niektórzy nie chcieli się zatrzymać, ale nawet oni czegoś się dowiedzieli – że pracownicy sądów poświęcają niedzielne popołudnie po to, by porozmawiać o ważnych sprawach.
W sierpniu zorganizowaliśmy także 4 uliczne punkty informacyjne – zapraszaliśmy przechodniów do dyskusji, rozdawaliśmy materiały informacyjne, zwracaliśmy uwagę na realne wyzwania wymiaru sprawiedliwości.
Dzięki otwartej, przyjaznej atmosferze udało nam się porozmawiać nie tylko o kwestiach merytorycznych (choć tych nie brakowało), ale też dowiedzieć się, czy sędziowie i urzędnicy sądowi lubią swoją pracę, co ich najbardziej zaskoczyło, rozczarowało, jakie mają obawy i nadzieje.
Wśród poważniejszych tematów wracała oczywiście kwestia najważniejsza – niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego zamach na wolne sądy wyprowadził na ulice tysiące protestujących, a w całej Polsce codziennie przez wiele wieczorów odbywały się spotkania przed sądami. O tym, czy europejskie sądownictwo może pomóc polskim sędziom zachować niezawisłość. O tym, jak wygląda w Polsce kultura tworzenia prawa i jakie błędy popełniają kolejne rządy. O tym, jak ważna jest praca urzędników sądowych i jak słabo są za tę niezwykle odpowiedzialną pracę wynagradzani.
Nie zabrakło też rozmów o tym, jak wygląda postępowanie apelacyjne, w jaki sposób sędzia podejmuje decyzje, jak przebiega droga do zawodu sędziego i jak sędziowie są oceniani. Rozmawialiśmy na temat obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, klauzuli sumienia, skardze nadzwyczajnej czy niechęci do zawierania ugody. A także o wielu innych kwestiach.
Cieszymy się, że nasze zaproszenie spotkało się z zainteresowaniem ze strony sędziów i że mogliśmy wesprzeć dialog między sądami a obywatelami. Taką komunikację uważamy za niezbędną w demokratycznym państwie prawnym, także dla jego ochrony.
Musimy ze sobą rozmawiać, wskazywać problemy, szukać rozwiązań i proponować je – rolą polityków natomiast powinno być skorzystanie z głosu tych, którzy w sądach pracują i tych, którzy szukają tam sprawiedliwości.
Mamy nadzieję, że nasze spotkania przyczyniły się do tego i pozwoliły lepiej zrozumieć działanie sądów, problemy, z jakimi mierzą się sędziowie i reformy, jakie mogłyby usprawnić i polepszyć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Może pomysł i zaangażowanie w ich przeprowadzenie musi przyjść od nas – obywateli.
Na razie udowodniliśmy, że o najważniejszych sprawach można rozmawiać na luzie.
Wierzymy, że ten dialog się nie zakończy 😉
Szczególnie dziękujemy tym, którzy wzięli udział w naszych spotkaniach.
Byli to sędziowie: Katarzyna Kamińska-Krawczyk, Grzegorz Gała, Marzena Kluba, Izabela Wawrzynkiewicz, Tomasz Krawczyk, Katarzyna Trafisz, Krzysztof Kacprzak, Ewa Maciejewska, Rafał Maciejewski, Anna Jóźwiak, Joanna Łakomska-Grzelak, Karol Ike-Duninowski
i sekretarze sądowi: Aneta Fencka, Aneta Jędrzejczyk, Sebastian Dziki, Agnieszka Miarka, Katarzyna Dąbrowska, Agnieszka Zarzycka, Dorota Wolska.
Dziękujemy wszystkim, którzy choć przez moment uczestniczyli w naszych spotkaniach.
Polecamy też galerię zdjęć z parków na stronie Sędziów Łódzkich.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego zarządzany przez Fundację dla Polski.