PROGRAMY – co robimy

Wstyd nie iść na wybory / BILBOARDY

KIEDY: okres przed wyborami samorządowymi 2018
WSPÓŁORGANIZATOR: KOD region łódzki

"Tylko jeden billboard w mieście, ale chcemy ich więcej." - podkreślają pomysłodawcy grafiki, która zawisła na szczycie budynku przy Próchnika 14.

Na szczycie posesji Próchnika 14 (róg Zachodniej) pojawił się billboard autorstwa Anety Kosin na zlecenie Łódzkiej Arki Demokracji. W różnych punktach miasta pojawiły się plakaty o takiej samej treści. Inicjatorzy akcji podkreślają, że w obecnej sytuacji politycznej powinniśmy udać się do urn, aby mieć wpływ na to, kto rządzi naszym miastem. Szczególnie ważne są sejmiki województwa, które są w cieniu wyborów prezydenckich. Sejmik, jako organ samorządowy, odpowiada za rozwój danego regionu i jego politykę regionalną. Najważniejszym jednak zadaniem, nad którym Sejmik obraduje co roku, jest uchwalenie budżetu województwa i zasad udzielania dotacji pochodzących z budżetu. To do nich zależy jak zostaną rozdysponowane środki z UE.
Wojciech Ossowicki, pomysłodawca akcji, zaznacza, że jeden billboard wiosny nie czyni i marzy o tym, aby pojawiło się ich w mieście więcej. Dlatego w imieniu ŁAD prosimy o dobrowolne wpłaty na konto fundacji.

Jeżeli chcesz wspomóc akcję: Fundacja Łódzka Arka Demokracji, ul. Andrzeja Radka 4/35, 91-140 Łódź NR KONTA: 18 1050 1461 1000 0090 3143 3213

zobacz, dlaczego warto wesprzęć tę akcję >

EMIGRACJA WEWNĘTRZNA A OBYWATELSKOŚĆ / panel dyskusyjny podczas Kongresu Kobiet

KIEDY: 16-17 czerwca 2018
GDZIE: Hala EXPO, Łódź

ZAŁOŻENIA: panel dyskusyjny w ramach ogólnopolskiego Kongresu Kobiet 2018, na który zaprosiliśmy przedstawicielki świata kultury zaangażowanych w obronę wartości demokratycznych, miejsca Polski w Europie, walkę o prawa człowieka, a szczególnie o prawa kobiet, uczestniczących w manifestacjach i protestach. Porozmawiamy z aktorkami, reżyserkami, pisarkami. Poruszymy temat cenzury - czy sztuka umiera w warunkach cenzury? A może rozkwita w warunkach narastającego autorytaryzmu jako wyraz obywatelskiego oporu przeciwko władzy? Zapytamy, jaka jest rola przedstawicieli świata kultury w skomplikowanej sytuacji politycznej. Czy emigracja wewnętrzna jest przeciwieństwem patriotyzmu?
Spotkajmy się na X Kongresie Kobiet już za miesiąc i kilka dni w Łodzi. Pamiętajcie się zarejestrować tutaj: https://www.kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/zarejestruj_sie_na_x_kongres_kobiet

"ULICZNIK" / MIESIĘCZNIK PRODEMOKRATYCZNY

KIEDY: lipiec-grudzień 2018
CEL: edukacja obywatelska

DO KOGO ADRESOWANY JEST PROJEKT: mieszkańcy Łodzi i woj. łódzkiego
ZAŁOŻENIA:
- objętość 4-8 stron, tzw. "bibuła"
- dystrybucja: miesięcznik rozdawany na ulicy, pozostawiany w ruchliwych miejscach (możliwe stworzenie mapy przyjaznych miejsc – sklepów, klubów).

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI / obchody

KIEDY: 11 listopada 2018

Po raz trzeci chcemy zaprosić łodzian do udziału w obchodach rocznicowych. W tym roku chcielibyśmy położyć nacisk na ekumenizm i zaprosić wszystkie środowiska i wspólnoty religijne, na jedną mszę rocznicową.
Będziemy kontynuować akcje przywracania pamięci zasłużonych łodzian w historii, poprzez portrety i notki biograficzne na patyczakach i prezentację multimedialną. Nieodzownym elementem wspólnotowym będą śpiewane razem piosenki i występ artystyczny, łódzkich artystów nawiązujący do Wolności i Niepodległości. Liczymy na patronat UM i zapraszamy łódzki samorząd do Komitetu Organizacyjnego.

FLASHMOBY / ULICZNE PROJEKCJE VIDEO

KIEDY: okres letnio-jesienny 2018
GDZIE: ruchliwe miejsca miasta Łodzi

ZAŁOŻENIA:
1 | Flashmoby: zwoływanie przez internet i SMSy spontanicznych akcji w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków; częstotliwość: 1 x w miesiącu; tematyka: proeuropejska, prodemokratyczna - działanie zakłada rejestrację flashmoba oraz zamieszczenie relacji z niego na kanale youtube + w mediach społecznościowych
2| Projekcje krótkich treści prodemokratycznych na fasadach budynków przestrzeni miejskiej: projekcje filmów prodemokratycznych; filmików edukacyjnych

SZTUKA DEBATOWANIA. MŁODZI MISTRZOWIE DEBATY / konkurs

KIEDY: wiosna 2019
DLA KOGO: drużyny debatowe z łódzkich liceów

PRZEBIEG: cykl 5 debat oksfordzkich, w którym licea łódzkie wystawią swoje drużyny do prowadzenia debat.
Debaty będą oceniane przez przedstawicieli łódzkich środowisk akademickich.

MOJA DEMOKRACJA / 1 edycja konkursu filmowego

KIEDY: 1. edycja: maj 2019
CEL: wyłonienie najbardziej oryginalnego, nowatorskiego filmu nawiązującego do tematu konkursu; zachęcenie młodzieży do twórczego wykorzystywania urządzeń multimedialnych; rozwijanie wyobraźni twórczej; edukacja obywatelska; zwrócenie uwagi młodych ludzi na konieczność ochrony wartości konstytucyjnych, praworządności, tolerancji – zasad europejskich wartości demokratycznych.
DO KOGO ADRESOWANY JEST PROJEKT: przedziały wiekowe: 0- 18 lat, powyżej 18 roku życia
ZAŁOŻENIA: Konkurs na stworzenie trzyminutowego filmu traktującego o demokracji – jej postrzeganiu, respektowaniu i rozumieniu w życiu codziennym. Konkurs zostanie zakończony wyłonieniem i nagrodzeniem 3 zwycięzców oraz pokazem wszystkich nadesłanych filmów (w przestrzeni miejskiej i / lub Sali kinowej).

SKĄD MAMY PIENIĄDZE NA DZIAŁANIA?
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski oraz uzyskiwane środki pochodzące przede wszystkim z grantów, dotacji i darowizn od osób prywatnych. Poza tym Fundacja może uzyskiwać środki z prowadzonych przez siebie zbiórek publicznych oraz działalności gospodarczej.

Chcesz wesprzeć nasze działania? Kliknij tutaj >